HUNPRESSZ

HUNHIRPRESSZ : Szent Korona T-a nemzetben gondolkodok világhálos magyar-hun-lapja. Itt már most újra együtt lehetünk.!-"Az a nemzet, amelyik elfeledi múltját, annak ingatag a jelene és bizonytalan a jövője.Aki nem tudja, múltját,jövőjét sem ismerheti

Legendás párok Ruttkai Éva és Latinovits Zoltán

Legendás párok 
Ruttkai Éva és Latinovits Zoltán 

A Miskolci Nemzeti Színház másfél éven keresztül nagy sikerrel játszott egy vígjátékot. A vidéki színházaknál diadalszámba menõ századik elõadás tiszteletére vendégmûvészt hívtak. 

Lida szerepét a híres és gyönyörű, Kossuth-díjas pesti színésznő, Ruttkai Éva játszotta. Darabbéli szerelmének szerepét a tehetséges, de még szinte zöldfülűnek számító miskolci színészre, Latinovits Zoltánra bízta a rendező. A darab címe: Ilyen nagy szerelem. 

Az ötvenes évek legvégén Gábor Miklós és Ruttkai Éva testesítette meg a magyar álompárt. Ha politikus színészekkel mutatkozott, ők álltak mellette; ha újságban kellett ábrázolni, milyenek is Kádár János szocializmust építő országában a Kossuth-díjas magyar csepűrágók, ők mosolyogtak a fotón. Aztán Ruttkai mindent felrúgott egy ismeretlen, Műegyetemet végzett, tehát a diplomáját tekintve amatőrnek számító színész miatt, akit Latinovits Zoltánnak hívtak. Kettejük legendás szereleme 1960 telén kezdődött, és mondhatnánk, hogy 1976. június 4-én, Latinovits halála napján ért véget. De lehet, hogy ez a mondat nem lenne igaz. Talán ők még a halált is másképp játsszák, és szerelmük azóta is tart. 

Csillagok találkozása 
 
– Két zseni szerelme egyszerre csodálatos és drámai, hiszen a végletekig felfokozva zajlik bennük minden gyönyörűség és szenvedés – meséli Müller Péter drámaíró, akit közeli barátság fűzött a zseniális szerelmesekhez.– Kettejük története csodálatos regény lehetne, amelyet meg kellett volna írni valakinek, de valószínű, hogy rajtuk kívül senki sem lett volna erre képes. Ők maguk ritkán beszéltek a kapcsolatukról. A barátok, kollégák sok mindent láttak, hallottak ugyan, de amiről így tudhattak, az csak a felszín volt. A lényeget csak ők ketten ismerték. 

– Mindkettőjüktől őrzöm olyan hajnalig tartó beszélgetések emlékét, amelyekben egyaránt megjelent a szenvedélyes odatartozás és a másiktól való félelem is – folytatja a drámaíró. – Csillagok találkozása kétszeres fényt jelent, de közben olyan irtózatos hő keletkezik, amely egy halandó kapcsolatot azonnal elhamvasztana. Ezt elviselni még a kiválasztottak számára is iszonyatos fájdalommal jár. De bármilyen felkavaróan drámai, túlzásoktól sem mentes érzelmi viharokról tanúskodtak is ezek a beszélgetések, minden pillanatban egyértelmű volt, hogy egy életre egymáshoz tartoznak – folytatja Müller Péter. - Zoli nem volt könnyű természetű férfi, időnként mindent fölégetett maga körül, Éva pedig belekényszerült egyfajta anyaszerepbe. Mindezzel együtt földöntúli szerelem volt az övék – zárja le a beszélgetést a misztikumok világában sem járatlan drámaíró. 

Milyen lehetett az első találkozás? Erről sokat elárul Latinovits első levele, amelyet egy cédulára jegyzett föl Ruttkai Évának, első közös fellépésük után. Az idézeteket és az alábbi vallomásokat is Szigethy Gábor Latinovits Zoltánról és Ruttkai Éváról szóló írásaiban találtam. 

Címzés: "Ruttkay Éva színművésznő, 1/27 h. Nemzeti Színház (Latinovits a művésznő nevét hibásan, y-nal írja. – A szerk.) – Hát most sem jut eszembe a szöveg. – Köszönöm a sorsnak, hogy látszhattam Maga mellett.” 

LATINOVITS ZOLTÁN 

Latinovits Zoltán verset mond:Vörösmarty Mihály - Szózat 
,,Latinovits volt akkora művész, hogy megengedte (meg is engedhette) magának, hogy a költő gondolatainak "eljátszása" közben módosítson a szövegen. A versnek ezek egyáltalán nem ártottak meg, sőt... Futkos a hátamon a hideg, ha hallgatom. 
Egyébként Szabó Gyula és Bessenyei szavalata is lenyűgöző...,, 

Életrajz 

„Tört fényű kagylókkal érkeztem a világra, babonás füvekkel, virégszirmokkal, ördögfintorral, gömbölyű boszorkánykavicsokkal. Felhők, napok, csillagok szikráinak barlaghomályos rajzát hurcoltam magammal, elkezdett kanyaros vonalakat, kis görcsörs köröket, befejezetlen görbéket. 
Fura-Maugli, majdhogynem az Állatkertben, mégis kicsit idébb születtem, éppen Krúdy Gyula bácsi sörkerti asztala fölött, felejthetetlen emlékű nagyapám, Gundel Károly vendéglójében, ebédszünetben, fél egykor. 
A munka és a tisztesség házának falinaptárain 1931. szeptember kilencet jegyeztek. 
Szülőablakom alatt dohogott, kavargott, szeretkezett, evett-ivott, játszott és írt, flangált és spacérol Pest, Székesfőváros. Mintha mindig vasárnap, mintha mindig díszletek között, a kaladvágy és a boldogság szomja sodorta erre a csodavőró bús pesti népet. 
Vonatfütty, söröslovak, konflisok, perecesek, kék-fehér tejeskocsik, hiénaüvöltés és pávavijjogás, Szigeti és Moreyon, Gerard és Vidos, Orth és Háda, Székelyhidy Ferenc, Pataki Kálmán, His Master's Voice-hangtölcsérek, verklik és koldusok, »teve van egypúpú«, »az ember egy léha, egy könnyelmű senki...« 
A Ligetben minden változatlan. Ma is öreg platánok alatt minden olyan, mint volt. Csak sajnos, a »Gundel«.t éeítették át... 
Itt nőttem fel, gyönyörű és zsibongó kulisszák között, kis biciklimmel rohangálva a lépcsőkön, palackokat hordva, hordőkat görgetve, disznőkat etetve, régi pincérek és tornyos sipkájú szakácsok között, furcsán egyedül, tizenhárom gyerek-nagybátyám és nagynéném között korcsolyázva, hegedülve, az Állatkert sziklái alatt szomorkodó madarak és oroszlánok között rajzolgatva, firkálva. A söntésből figyeltem a különös vendégsereg felvonulásait. 
Apám odahagyta Anyámat, aki visszatért ide, szülei és testvérei közé, és éjjelekig dolgozva, élete virágjában, huszonegy éves korában indult el velem a lemondás és önlegyőzés ösvényein. 
Mesélő-szemű, barna bőrű keresztanyámmal tanítgattak lépegetni és betűt vetni." 

Ezekkel a sorokkal „emlékezik" Latinovits Zoltán születésére, gyermekéveire. Hatévesen ment iskolába, a Damjanich utcai elemibe járt, 1949-ben érettségizett a budapesti Szent Imre Gimnáziumban, kitűnő eredménnyel - 1952-ig mégis asztalostanonc és hídépítő munkás. Közben Galamb Sándornál és Lehotay Árpádnál ismerkedik a színészmesterség fortélyaival - mint későbben vallja: igencsak nehezen ment neki. Ennek ellenére (talán családi okok miatt, valahol így hallottam, de még nem tudtam utánajárni*) nem a Színművészeti Főiskolára megy, hanem a Budapesti Műszaki Egyetmre (1952.), és 1956-ban megkapja épitészmérnöki diplomáját. Mindemellett '51-től NBI-es tartalék-játékos, s kiválóan vitorlázik. 
Aztán 1956-ban, a Múszaki egyetm diplomáján még meg sem száradt a festék, segédszínésznek szerződik Debrecenbe. Mély szeretettel és végtelen hálával ír ezekről az évekről, az első és utolső alkalomról, amikor Társulatban játszhatott. A többi nem érdemelte meg a nagybetűt. 1959-ig maradt a Csokonai Színházban, amikor tanácsossá vált, hogy elhagyja Debrecent. A Direktor Úr, Szendrő József segítségével Miskolcra került, aztán '61-62-ben ismét Debrecen. 1962-66 - Vígszínház, '66-68 - Thália. '65-ben vendégszereplés a Körszínházban. 1968-69-ben kecskeméten, a Katona József Színházban játszott, majd két évad erejéig ismét a Vígszínházban. Ezután illetéke elvtársak úgy gondolták, talán jobb lenne, ha Latinovits nem játszana többet a Székesfővárosban. Így kerül 1971-ben Veszprémbe a Petőfi Színházba, ahol végre régi álmát is megvalósíthatta: rendezhetett (Németh László: Győzelem; Gorkij: Kispolgárok). Irodalmi estjeivel viszont bejárta kis- és nagy-Magyarországot, utolsó budapesti szerepére az Operettszínházban került sor 1976-ban. 
1959-től filmezett. Aztán 1960-ban megismerte Ruttkai Évát, aki gyógyulni, pihenni ment le Miskolcra (ahol a színház egyik igazgatója bátyja, Ottó volt, aki vendégszerepre kérte fel Pavel Kohut Ilyen nagy szerelm c. darabjában). Nyugalom helyett talált egy férfit, aki „a saját szemével" nézett vissza rá a próbán, azon a bizonyos első találkozáson, mikor le kellett állni, mert Ruttkai nem bírt magához térni. Viharos volt kapcsolatuk, mint a Színészkirály egész élete, mégis mindenki, ma is álompárként beszél róluk. Állítólag Latinovits halála előtt szakítottak, végleg, de ezt sok tény megcáfolja, naplótöredékek, visszaemlékezések, vallomások - 1976 júniusában az összeférhetetlen Művész (ismét) együtt volt szerelmével. Hogy június negyedikén estefelé, majdnem nyolc órakor a 4209-es számú vonat miért, hogyan gázolta el Latinovits Zoltánt, máig sem lehet tudni. A kedves, Ruttkai Éva, és a „drága Mamika", Tinka néni szerint nem lehet szó öngyilkosságról. Megjegyzem: szerintem sem. Elfogultság ide vagy oda, a tények beszélnek. Hogy mit, azt nem itt, és nem most mondom el. A Színészkirály élete véget ért... 

„Megsiratni való, hogy mint a többi veszélyes sorsu zsenit, őt sem tudtuk megtartani." (Illyés Gyula) 

* Latinovits így ír róla: „A Színművészti Főiskolára adtam be a kérvényemet, de aztán a felvételire különböző okok folytán nem mentem el. Pedig felvételi behívásokat is kaptam. 
Jobb volt a békesség. (...)" 
• 

Ruttkai Éva válasza, amit egy őt ábrázoló fénykép hátuljára írt: "Ha úgy érezte, hogy "létezett mellettem”, nem mond igazat magának sem, én úgy éreztem, hogy élt!, és erre büszkébb is vagyok.” 

Az előadás után hajnalig sétáltak, beszélgettek a városban, miközben egy konflis követte őket. Másnap az egész város arról beszélt, hogy a híres pesti színésznő és a fiatal miskolci színész egymásba gabalyodott. 

Ruttkai később többször elmesélte, milyen volt a színpadon az első igazi pillantás; milyen volt, amikor Latinovits szemébe nézve elakadt a lélegzete, mert olyan volt, mintha tükörbe pillantott volna, és önmagával nézett volna szembe. Hogyan küzdött magával, milyen félelmetes volt átélni, ahogy az érzelmei elsodorják, és minden porcikájában kiszolgáltatottá válik. 

Szigethy Gábor leírja, miképp mesélte el Ruttkai Éva huszonhat évvel később a pillanatot, amikor eldőlt kettejük sorsa. 1960. november 17-éről van szó, együtt utaztak Miskolctól Hatvanig: 

"Bejött hozzám, ziláltan, csapzottan a kupéba, Hatvanig jött velem… Sírt, könyörgött, térdre borult, és én még mindig nem vettem komolyan… Tetszett, szimpatikus volt, hatással is volt rám, még mindig nem éreztem azonban, hogy viszont tudnám szeretni, és az Ő érzéseiben sem tudtam igazán hinni. Mondtam, szálljon le, adtam neki pénzt, hogy vissza tudjon utazni a következő vonattal. …ott állt a peronon és egészen hunyorogva, zavartan, szinte kiszolgáltatottan kereste a vonatát… ez az a pillanat, amibe még mindig belesajog a szívem… ez a hunyorgás, ez a riadtság... ez volt az a pillanat, amikor egyszer csak halálosan beleszerettem.” 

Amikor hazaért, az első mondat, amit a férjének szegezett, így hangzott: " style="margin: 10px;" 
"Az élet tud olyan lenni, mint a mese. De annak ára van. Nem lehetsz latolgató, meg fukar. Fél hétkor néztünk a miskolci tükörbe, és attól kezdve minden premier napján fél hétkor virágcsokrot kaptam tőle olyan gyönyörűséges sorok kíséretében, amelyektől megemelkedik, aki kapja. Téptük egymást, de mi értettük egymást a legjobban. Amit én csináltam, senki nem tudta úgy szeretni, mint ő.” – vallott a Tündérkirálynő. 

Kormos gyufaszálak 

Milyenek lehettek a hétköznapjaik? Erről egy másik 1971-es jegyzetfüzet megsárgult papírlapja mesél. Az egyik oldalán Ruttkai Éva üzenete: "Pikikém! Elmentem sétálni. Gyönyörű idő van. Kár, hogy nem mentem Veled Visegrádra. Most kettő múlt, háromra itt vagyok, remélem addigra Te is megjössz. Ki van takarítva, hús megfőzve, hozok sört. Csau, drágám! Szeretlek. Tegnap este szép voltam? Tetszettem? Évád.” 

A másik oldalon a válasz: „Elmentem Szendrőért. Szép voltál, tetszettél. Értettél. Jövünk. 14.15. P.” 

Latinovist Zoltán negyvenöt éves korában halt meg, Balatonszemesen. Elütötte a vonat.? 

Azt hiszem, hogy egyikünk sem volt ott azon a gyászos szemesi éjszakán, s (sajnos) személyesen sem ismerhettök Őt- nem tudhatjuk, hogy mi történt pontosan, ne húzzuk rá a magunk és mások által elképzelt sablonokat!!! 

. És akkor jött egy vonat, lassított, benne felsejlett valami gyerekkori emlék, benne volt az a bizonyos gyógyszer, amitôl fel volt pörögve, nem érezte a veszélyt, képessége korlátait, és úgy, mint évtizedekkel korábban, megpróbált felugrani rá és elvétette az ugrást Hisz nem is elöl, hanem a harmadik vagy negyedik kocsi gázolta el. Nem a mozdony. Talán ez azt bizonyítja, hogy ugrani akart. Nem tudom 

A "szemtanúk" szerint. A vezető szerint szembefutott a vonatnak kitárt karokkal, bibliával a kezében. Nem baleset volt az... Az sem biztos, hogy öngyilkosság, mert kb 3 féle verziója van a halálának. Lehet, hogy csak eltették láb alól. A MOSZAD (Izrael nemzeti hírszerző ügynöksége) már akkor is aktív volt.. 
"Ruttkai Éva így fogalmazott: "a házuktól a Balatonhoz a síneken keresztül vezet az út. Egy kereplôn kell keresztülmenni. Közel van az állomáshoz, itt mindig lassít a vonat, gyerekkorában, többször elmesélte, mindig itt várták a járatot, a lassításkor felugrottak, és úgy mentek el az állomásig, ha arra volt dolguk. Ahogy én rekonstruálom az esetet: eljött otthonról, sétálni indult a Balaton felé.... 

Akik ismerték, biztosak abban, hogy nem akarta megölni magát. Ruttkai Éva hagyatékában van egy üvegkehely. Kormos gyufaszálakkal van tele. Szerelme halála után mindennap meggyújtott egy szálat, majd elfújta, és a többi közé dobta. Minden áldott nap, egészen haláláig. Rómeó és Júlia sohasem hagyta el egymást. 

Ő nem félt semmitől, szép példát mutatott... A haláltól sem félt - ebben persze senki se kövesse... (legalábbis nem azon a módon, ahogy ezt ő kifejezte) mert ez , a nehézségekkel való szembenézéstől való menekülés... a talán mégnehezebbe. 
Latinovits Zoltán apai ágon dél-szláv volt, anyai ágon pedig német. Kell nála eklatánsabb példa arra hogy magyar az, aki annak gondolja és vallja magát?Magyarnak lenni nem állapot, magyarnak lenni magatartás! Márai Sándor.... 

RUTTKAI ÉVA 

videó-RUTTKAI ÉVA ELŐADÓESTJE-Parancsolj velem, tündérkirálynőből www.youtube.com EZ MEGISMÉTELHETETLEN 
Életrajz 

„Hogy milyennek látom önmagamat? Nem vagyok se szép, se csúnya, se okos, se buta, csupán vérbeli színésznő vagyok, aki ilyenné és olyanná is formálható, alakítható a színpadon." (1963.) 

Bár ezzel az idézettel szinte mindent elmond Ruttkai Éva önmagáról, mégis úgy érzem, azért nem fölösleges az életrajzáról írni. 
1927. december 31-én született, Russ Évaként Budapesten - egy önéleti írásának címében így is nevezi: Szülöföldem: Pest. Hatodik gyerekként született, de csak harmadikként nevelkedett (Ottó és Iván nevű bátyjaival), a többiek meghaltak. Mivel szegények voltak, a gyerekek is hamar kenyérkeresővé váltak, Ottó és Iván már szerepeltek gyerekkszínészekként (illetve Ottó az Operaház gyermekkórusában énekelt), s a gondos anyukának, aki Ivánt próbára vitte, nem volt kire hagynia a kir Évikét, ő meg addig sürgütt-forgott, míg leszerződtették Ivánnal együtt, méghozzá a Vígzínházba, onnan került aztán ét Lakner bácsi gyermekszínházába (Lakner Artúrtól kapta mindenki által ismert vezetéknevét is). Hogy mikor is volt az a bizonyos pillanat, arról ma már nehéz pontosat tudni. Maga Ruttkai is hol az állítja, hogy két éves volt, mikor először színpadra lépett, hol azt, hogy négy. Életrajzaiban hol háromévesen, hogy ötévesen szerepel. A Parancsolj, tündérkirálynőm! c. könyvben az első szerepről készült kép alatt dátum: 1930. Mégis az tehát a legvalószínűbb, hogy még nem volt hároméves, mikor a számára valóban a világot jentő deszkákra lépett. 
Színház és iskola, szegény édesszülők és gazdag nevelők között telt el a kis Évikének jópár éve. A Weiss Manfréd gyár lereakata igazgatójának felesége annyira megszerette Ruttkait, hogy nevelt lányukká fogadták, fizették iskoláját. Így aztán a két „világ" között hol ide, hol oda csapódtva, otthonról soha el nem szakadva, nevelőszülei fölött „uralkodva" bolondozva velük telt a gyerekkor. 
„Igazi", felnőtt színésznővé aztán tizenhét éves korában vált. Jób Dániel, a Vígszínház akkor igazgatója hallotta szavalni a zeneakadémián, és leszerződtette. Így, ilyen egyszerűen. Három hónap múlva aztán rögtön akkora szerepet kapott, ahol bizonyíthatott, megállja-e a helyét a színpadon: Tolnay Klári helyett beugrania Molnár Ferenc Hattyújának főszerepébe. Tolnay Klári mégis bement a bemutatóra, betegen, és végigsírta az előadást, mint valahol említette: még haragudni sem tudott Ruttkaira, annyira jó volt. Három évig volt a Vígszínház tagja, az államosításig. Eután néhány évere a Nemzetibe szerződött, mint mondta, tanulni és mert vágyott a klasszikusok után. 1951-ig játszott itt, majd visszatért a Vígszínházhoz, melynek haláláig tagja volt. 
1950-51. körül lehetett, amire Rutkai így emlékezik: „Emlékszem, a Rettenetes szülők című darab ment a Művész Színházban, Várkonyi Zoltán akkori színházában, Gábor Miklós vendégszerepelt ott. Én a Vígszinház tagja voltam, úgy mondták, a Vígszínház üdvöskéje. Édesanyámmal elmentem a Művész Színházba és megnéztem az előadást. Nagyszerű volt. Néztem Gábor Miklóst s mondtam anyámnak, abszolút szerényen: ez férfiben olyan, mint én nőben. Tetszett, nagyon tetszett, s arra gondoltam magamban, igen, ettől az embertől szeretnék egy gyereket. Nem szükséges, hogy feleségül vegyen, a lényeg, hogy kettőnkből egy nagyon jó gyerek születhetne. Tulajdonképpen belőlem indult." Két éve voltak házasok, mikor megszületett Julika, Ruttkai egyetlen gyereke. (Nem tudom pontosan, de annyit sikerült kiderítenem, hogy Ruttkainak nem lehetett több gyereke, pedig szeretett volna. Egyszer ezért vesztek össze nagyon csúnyán Latinovitscsal.) Amikor Miskolcon Ruttkai találkozott Latinovitscsal, és a vonatról Pesten azzal szállt le, hogy bejelentette férjének, ő szerelmes, a házasságuk már jóformán felbomlott. 
No de az a megismerkedés is! 1960., Miskolc, Ilyen nagy szerelem. A befutott fővárosi színésznő kicsit fél a híres-hírhedt, de mégiscsak kezdő vidáki színésztől, ezért a bemutatásnál nem is meri igazán megnézni magának. Ztán mikor elkezdődött a próba, s Ruttkai-Lidának Latinovits-péterre kellett néznie, no akkor jött az a bizonyos pillanat, amire Ruttkai úgy emlékezett, hogy a saját szeme nézett vissza rá. Latinovits ugyanis annyira tartott a pesti színésznőtől, hogy addig nézte a fényképét esténként, amíg „át nem változott". Intenzív előadások, hosszú levél, még hosszabb séta, út Miskolctól Hatvanig (melyről Ruttkai végül mégsem írta meg, hogy mi is történt...) - Ruttkai bevallása szerint eleinte kételkedett, hogy esetleg csaka színésznőnek szól a hódolat; akkor szeretett bele, mikor Hatvanban, a vasútállomáson észrevette, hogy milyen gyámoltalan. Szerelmükben rengeteg viharos időszak volt, de mindig visszataláltak egymáshoz. Szükségük volt egymásra, hiszen minketten színészóriások voltak, akik a saját, személyes életükön túl a Művészetért is, vagy éppen hogy csak azért éltek; vállvetve harcoltak, tudták, hogy mindig számíthatnak egymásra. Ruttkai Latinovits halálakor, halála után nem volt hajlandó elhinni, hogy élet társa (a szó legnemesebb értelmében) úgy itt tudta hagyni. 

Élete során Ruttkai többször lépett fel önálló előadóesttel, mondott verset, énekelt sanzonokat, azóta slágerré vált dalokat. 1955-ben és '59-nem Jászai Mari-díjjal töntették ki, 1960-ban Kossuth-díjjal, 1966-ban érdemes, '71-ben kiváló művész lett. Nem volt még harminc éves, mikor 25 éves színész jubileumát ünnepelte. Tele volt tettvággyal, dolgozni akart , betegen, bénult félkarral is. Rettenetes belegondolni, hogy ő is mi mindent tehetett volna még, ha 1986. szptember 27-én nem hal meg... 

Még egy mondtat arról, hogy milyen volt Ruttkai, hogy mit képviselt ő, és mit a „világ", Huszárik Zoltán megfogalmazásában: „Szörnyű, hogy a mai világban a csillagokat befogják közvilágításra." 

Talán nem csak én vagyok úgy vele, hogy szeretek azzal hízelegni magamnak, hogy Ruttkait példaképemnek tartom. Szeretném tartani. Szeretném, ha legalább egy picikét is a nyomába tudnék érni. Emberként, nőként... Őt sokkal később szerettem meg, vagyis sokkal később kezdtem el önmagáért szeretni, mint Latinovitsot. Először együtt láttam őket, a Kárpáthy Zoltánban, és persze nem a színészi játék nyűgözött le, hanem az ember, s így természetesen a férfi, s nem a nő. Aztán egyre több filmet láttam, egyre jobban megismertem a színészt, s egyre jobban kezdtem figyelni Rá, vagyis Ruttkaira is. Hogy milyen fantasztikus, mennyire természetes (sokan ezt tartják modorosságnak), és mennyire nőies mindig. Számomra persze gyönyrű, de édesanyám többször is mondta, hogy mennyire nem szép (nem úgy, mint Latinovits!), mégis, mennyire bájos!... Aztán emberként is lekezdtem „megismerni", olvastam, hallagattam vallomásait, mások emlékezéseit, és egyre jobban csodáltam. Voltak hibái, persze, amiről mi nem tudunk, mert az utókornak csak a szép dolgok maradnak meg. De az, ami megmarad, az, amiről olvasni lehet, az olyan csodálatos, hogy néha csak ámulok, hogy hogyan lehet valaki ilyen?! És nagyon szomorúan nyugtáznom kell, hogy még csak nyomába sem tudok érni (pedig nem utánozni akarom, félreértés ne essék!!). 

Ruttkai-Latinovits idézetek: 
-Szerte e hazában mondom a verseket, és figyelem a közönséget: nem tudják, mit jelent „magyar", olyan értelemben, ahogyan Ady ejtette, ahogyan Petőfi lángolta, Balassi élte, Arany szenvedte, Bartók sikoltotta Kodállyal, Csontváry és Egry festették, ahogyan Kosztolányi féltette, Babits óvta, ahogyan Móricz simogatta. Nem tudják, nem értik, és félnek attól, ha feléjük tüzelem a szót, ahogyan Vörösmarty és Juhász szavait égetem, félnek attól, hogy ma nem „modern" úgy érteni, ahogyan értenék. (L. Z.) 
-Halkan bevallom: az Állatkert csoda-színház Boldogság-színház, amelyre azóta is vágyom. (L. Z.) 
-Menthetetlenül a jóra figyelek; a rosszat eltűröm, de várni mindig a jót várom. (R. É.) 
-Meghalt a nem, meghalt az igen a Zolival. (R. É.) 

.Latinovits Zoltán levele Ruttkai Évához... 1975,július 
http://levelbonto.blog.hu/2010/08/31/latinovit... 

Évának, Amerikába 
1975 július 

Merre csavaroghatsz drágám, és vajon gondolsz-e ránk, akik nagyon egyedül vagyunk, Bagóval egymásra utaltak, tehetetlen. Álmunk a géped maga után húzta, délutáni kék égen fehér csik. 
Egyedül vagyok. 
Akárhogy is történt és történik: Hozzád tartozom. Azt hiszem, ez el van végezve. Elvégeztetett. 
Szemes a régi. Az emberek idegenek. 
Nincs nyaralás. Az emlékek miatt, amik most befednek és ellepnek, a múlás miatt, amit percnyi pontossággal mérek fel és nyugtázok. Múlunk és nem mulatunk. Az idő múlatja kedvét rajtunk. 
Nincs nyaralás Bagó miatt. Ebben a kis fekete testben egy ősi lélek lakhat, annyira követi az ember ritmusait, kedvét, mozdulatait. Nem vitorlázom nyugodtan, ha nem tudom, mi van vele. És tudom is: vár rám. Gondolataiban biztos megakad, merre lehetsz, de Te az utóbbi időben keveset látogattad őt. Engem szokott meg hétköznapnak, Te voltál az ünnep. 
Nyaralás nincs. alvás is csak altatóval. nincs nyugalom. Én is várok. Várlak, hogy elmondhassam: légy nyugodt, vagyok és leszek Neked. Elvégeztetett. Ne hajtson hallgatásom és szomorúságom zajos helyekre, ne hajtson el gyötrődésem, várakozásom, töprengésem. Minden értünk fog történni, mert akarom. Mert Isten is igy akarhatja. 
Kilazult karom a derekad körül, de a kezedet fogom. Ne siess, ne kapkodj, ne térj ki. Ujraszüljük magunkat. Te is akard. Hogy együtt legyen jó. Ha talán nem is úgy, mint régen. 
Meleget kell egymásra fújnunk. Szeretetkötelekkel kell összekötnünk magunkat. Hideg a világ. Kihunynak a tüzek. Kell a tűz. Kell a fény. Kellünk egymáshoz. Hajtson egymáshoz a vihar. Kergessen egymáshoz a csend. Ne engedjük kihűlni magunk. Mert egyedül, mert egyedül olyan iszonyatos. Olyan nehéz. Ha nem buggyan fel úgy, mint régen a vágy, élesztgessük. Nem lehet másolni a voltot, mert már mások vagyunk. Tizenöt év. Most vetkőztük le másodszor a bőrünk. levedlettük régi magunk kétszer. Most jó hét év következik. Ha akarjuk. Ha csináljuk. 
Naponta húzom fel a múlt kútjából az emlékvödröket. Vödörnyi szépet, csigát, kacskaringót, kéket, sárgát, hajnalt, alkonyt, a régi szelet és a régi szineket. A régi sziveink. 
Régi sziveinket lemeszelték a kápolna falán. De belerajzolva, téglába vésve most már ott marad, tizenöt év dobogó szive. 
Úszom a vizben: a múlt fájdalmas simogatása. Kék könnyek tava. Benne a mi szerelmünk, a mi könnyeink is. Benne a régi szép sudár árbocok, a régi vitorlák tükörképe. Kagylók a nyakadról. A viz csillogása szived csillogása. A szél hártyája a vizen: kezed nyoma. Lúdbőrzik a viz, mint a bőr. Mindenütt a mi tükörképünk. Mint a lidérc kóvályog a vizben, viz felett, a balatoni égen. A móló köveiben. Az utakon. A nádzizegésben. Szerelmünk itt jár, itt kisért, itt időz, igéz. Hordja ki a homokra a hullám szerelmünk szikrázó kavicsait. Nyomunk keresztalakban a homokban. 
Ha a múltamra emlékszem, Te is öleled az életemet, belefonódtál, rám szőtted életed hálóját, beleszőtted a hitbe a szerelem fonalát! 
Merre vagy? Hiányzol. Rettenetesen hiányzol. 
Már régóta hiányzunk egymásnak. És mégsem a szokás, a betegség éltetett tovább. A szenvedés újraszüli a szép lehetetlent. Kell, hogy kelljünk egymásnak. Hát kicsit kellessük magunk egymásnak. 
Töltsük meg a házat szeretettel. Rakjuk újra a kályhát, újra a tüzet. Éljük egymásnak a napokat. Költözzön vissza az ölelés, valamely késői józanabb, de maradóbb szerelem. Költözzünk vissza egymásba. 
Fáj a hiányod. 
Úgy hiszem, szárnyverdesve, topogva, ágaskodva,szeretlek. Ha még vagy. Ha neked ez elég. Ha Te is igy akarod. 
Ha van még idő. 
Zoltán 

 
 
 
 

Mottó:,, Igen - szinte egyek voltak, nagyon tudták egymást "érezni"!!!,, 

,,Most remélem sikerült hogy csináljak egy saját összeállitást kedvenc szinészeimről.Megragadom az alkalmat, hogy irjak.Életem meghatározó szinházi élménye volt a Bródy Tanítónő c.darabja, melyben az ifjú Nagyot Latinovits játszotta,ha jól emlékszem Polonyi Gyöngyivel.Ahogy belépett,mit belépett berobbant a szinpadra,még meg sem szólalt, de mint a villanyáram ütött volna meg,éreztem jelenlétét.S aztán az Amerikai Elektrában Ruttkai Évával,Sulyok Máriával.Vagy 40 éve láttam, de feledhetetlen Orin és Elektra voltak.Azóta is ezt az élményt, drámai hőfokot keresem a szinházban.Két csodálatos szinész volt,feledhetetlenek,tündöklő csillagok.Filmszerepeik is örök érvényüek, bármikor szivesen újra nézem ezeket a filmeket, annak ellenére ha még többször is láttam.,, 

Már megint "nem látom a klaviatúrát" ahogy kettejükben el - elmerülök... mintha többé nem is akarnék a felszínre kerülni... még levegővételért sem... Azt a "kis négyzetet" muszáj lesz használnom, mert Nehéz ,majnem ,képtelen lettem Őket megidézni a leghevesebb érzelmi reakciók nélkül - ezért meg kell hogy gondoljam - "ki itt belépek"... ki akarom e sírni a szememet megint - egész napra... amit az átlag Nagyérdemű megengedhetetlen, férfiatlan gyengeségnek tart... 
Gyönyörűk az emlékek .. és fenséges... 
 

34 éve halott Latinovits Zoltán 
2010. június 4. | 
Nagy László: Gyászom a Színészkirályért 

Megfojtom a heroldokat, 
kik halálodtól hízva gurulnak, 
vért gurguláznak, 
lerakom mind a gyalázatosat 
küszöbére a gyalázat urának. 

Mi történt megint, mi történt? 
Kicsoda ment el megint 
valami vérző eskű szerint 
szétdúlva a köznapi törvényt? 

Eb voltál, vagy nagyranőtt Krisztus? 
Csak jó ripacs, vagy színészkirály? 
Szépség, vagy hetven kilógram színhús? - 
a színfalak mögött az irigység, 
közöny és középszer még hezitál. 

De színfalak mögött a vakotás, 
rozsda-sálas ócska lokomotívok 
toborozódnak a szokás szerint, 
párátlan prüsszögnek én amig sírok, 
torlasztják homlokuk egyként a gondnak 
s mázukat is pattogva egyként bongnak: 
ez a rebellis nem az enyém, 
de halottam rend és szokás szerint, 
sorsa írva volt a tenyerén, 
onnan eredt meg az öngyilkos gesztus, 
neki is jobb már nemet ha nem int. 

Neked jobb már, de szemem vizével 
elfolynak a csillagok - mégis látom: 
a végállomási vakvágányon 
korongon lassúdan megforgatva, 
már tetőtől talpig megmosdatva 
s mégis bűntudattal s véred ízével: 
magányosan reszket az ártatlan Diesel, 
ő, aki a végső szerepből kiölt - 
s lám nem dőlt össze a szinház, az lett 
megint ami volt, noha nincs már Hamlet, 
de van ki egy életet pitizve kitölt 
operett-kutyaként s bosszút nem áll. 
Aranyos meg édes nyár van s béke, 
minek ide tébolyult Színészkirály? 

Szemüregem árván retten a kékbe 
s fázom - egy elfáradt szárazvillám 
vérszegfű-csokorral mászik elémbe, 
ráismerek, íme, az Elektro-sokk, 
csokra: agyadról a sok kis vérfolt - 
Látjátok-e vicsorgó vad krisztusok? 
Ostor, ige-habzás immár elég volt, 
béke van, nyár van, ti elléphettek, 
vagy vázába kerültök csendéletnek 
a tévé-azurral bélelt hazában. 
- Én ártatlan - reszket az Elektro-sokk 
s elfoszlik hirtelen a nyári lázban. 

Nyár van, illene hogy én se fázzam, 
csak búgjak fehéren, turbékoljak 
e hét emelet vasbeton-galambházban. 
Hát persze, hogy nem történt semmi, 
sör habzik, folyik az ulti-parti, 
kockázatnak elég is ennyi, 
minek a sebeket fölvakarni, 
minek akarni, 
fényesen hasítani bizonytalanba! 
Bizony, az élet nem hagyja abba, 
a síron a bogarak összeragadva 
sürgenek, apró piros vonatok, 
pirosul a dinnye, mosolyt von a tök, 
együtt vidulnak a vevők s kofák, 
rogyásig telve az uborkafák. 
De ki látja, hogy rohadttá ért a szégyen? 
Hogy ekkora alázat már gyalázat? 

Latinovits Zoltán, gyere el hozzám 
nyári ruhádban, a gyöngyfehérben, 
hozzám, vagy értem, hozzám, vagy értem, 
te kísértetnek is őrült Király! 
Vicsorogd rám a reményt, miképpen 
élve is, magadnak sereget csinálj, 
mondd, jön a Vízöntő-korszak, s jóra 
fordul még Mohács is, megfoganhat 
mind aki elhúllt - kerengj föl a porból, 
szállj föl versmondó nagyharangnak! 
Gyere el hozzám, vagy értem, mindegy, 
pohár az asztalon, hűen várlak 
akár utrakészen is, mint egy 
mosoly, hogy rád, a csillagra szálljak. 

Csönd vagy te, csönd vagy te, Színészkirály, 
te jajtalan immár, de bennem baj van: 
belémtestáltad Mohácsod, érzem, 
te holtomiglan átvérzel rajtam. 
Légy forgószél, őrült Színészkirály, 
az legalább, ki a nagyranőtt sírból 
szél-Krisztusként ragyogva kiszáll - 
bömbölj magadra, hogy vivát, vivát, 
hahotázd meg a Gyászbaborúltat - 
a mozdonykerék-nagy koszorúkat 
gurigáld a versemen át! 

Sok szeretettel: 

sztez

..........................................................................................................


Rhédey Claudia emlékezete 

Székesi Tőkés Emil Zoltán

Magyar vér folyik II. Erzsébet ereiben 


A Székelyudvarhelytôl kb. hetvenöt kilométerre lévô Erdôszentgyörgyön, a falu templomával szemben általános iskola áll. Az épület a Rhédey család egykori kastélya, II. Erzsébet szépanyjának szülôháza. A kastély régi fénye mára kissé megkopott. Bár a helyiek igyekeznek rendben tartani - az elsô emeleti elôtér és a díszterem falfestményeit nemrég restaurálták -, az idô vasfoga, a pénztelenség kikezdte az épületet. A família történetérôl Bartos Miklós, az iskola igazgatója készségesen ad felvilágosítást. A Rhédey egyike a legrégebbi nemesi családoknak. Aba Sámuel személyében e nemzetség még királyt is adott az országnak. Erdélybe a Habsburgokkal való viszályaik miatt telepedtek le, birtokot Bethlen Gábor fejedelemtôl kaptak. Az erdôszentgyörgyi kastélyt 1807-ben Rhédey Claudia szülei építtették. Itt, a nyári rezidencián született a grófnô, 1812-ben. Fiatal lányként a korszellemnek megfelelôen Claudia elôszeretettel vett részt a bécsi bálokon. Egy alkalommal megismerkedett és beleszeretett a jó kiállású Württembergi Sándor hercegbe. Szerelmük viszontagságosan indult, mert a würtembergi királyság törvényei nem engedték, hogy a família hercegei rangon alul házasodjanak. Ezek után már Claudia édesapja is ellenezte a házasságot: milyen alapon titulálják rangon alulinak a családját, amikor ôsei királyi leszármazottak?! 


Érckoporsóba tették 


Az apa halála után, 1835-ben mégis megtartották az esküvôt, annak ellenére, hogy Sándor ezzel kizárta utódait a trónöröklési jogokból. Házasságukból három gyermek született. Claudia újból várandós volt, amikor útnak indult, hogy meglátogassa Grazban hadgyakorlatozó férjét. Útközben azonban elvetélt, és orvosi ellátás híján belehalt a vérveszteségbe. Közel másfél hónapig tartott, míg a grófnôt érckoporsóban hazaszállították. Utolsó óhaja szerint szülôfalujában temették el. 


Egyik fiuk, Ferenc benôsült az angol királyi családba: Mary Adelaide hercegnôt vette feleségül. E frigy elsôszülöttje, Mary Victoria, 1893-ban a walesi hercegnek, a késôbbi V. György királynak esküdött örök hûséget. Az ô fiuk, VI. György király Marina görög hercegnôvel kötött házasságából született Erzsébet, így Rhédey Claudia révén az angol királyi háznak magyar felmenôi is vannak. Ezért mondható, hogy a királynô ereiben tizenhét százalékban magyar vér folyik. Erdôszentgyörgy lakói ápolják a grófnô emlékét. A református gyülekezet Rhédey Claudia emléktáblája alatt imádkozik. Templomuk falán áhítattal ôrzik azt a fekete márványból faragott feliratot, amelyet a grófnô unokája, Mary Victoria walesi hercegnô adományozott a falunak. A helybéliek és a látogatók legnagyobb bánatára azonban az alagsorban nyugvó Claudia sírját nem lehet megnézni. A kriptát lezárták. 


Nyakéke alapján azonosították a grófnôt 


Utoljára 1935-ben nyitották fel a kriptát, hogy meggyôzôdjenek róla, valóban ô nyugszik ott. Az azonosításban az a nyakék segített, amelyet a grófnô állandóan viselt, s amely az emlékházban állószobron is látható. A templom szomszédságában található épületet 1994-es megnyitása óta rengetegen látogatják. A bukaresti angol nagykövet - a dokumentumok és a családfa alapján - szintén meggyôzôdhetett arról, hogy uralkodója majd' ötödrészt magyar származású. 


Az Udvarhelyi Híradó idézett cikke 2000 febr.10-én látott napvilágot 


Még néhány adat Rhédey Claudia régi emlékéhez 


Az Udvarhelyi Híradó 2000. február 10-i számában megjelent, Magyar vér folyik II. Erzsébet ereiben címû megemlékezéshez fûznék néhány adatot, amely úgy gondolom, érdeklôdésre tarthat számot. Az adatokat néhai Fülöp Ferenc volt erdôszentgyörgyi református lelkipásztortól tudom. Fülöp Ferenc is az erdôszentgyörgyi templom udvarán van eltemetve. 


Fülöp Ferenc volt az, aki ezt a rokonságot felújította. Amikor Erdôszentgyörgyre került lelkésznek, a templom romos állapotban volt. Ismerve a Rhédey család és az angol királyi ház közötti kapcsolatot, levél útján megkereste az angol királyi házat, és jelezte, hogy milyen állapotban van a templom, melynek kriptájában nyugszik Rhédey Claudia. Fülöp Ferenc igen nagy mûveltségû ember volt. Külföldön, fôleg Hollandiában tanult. Megfordult Angliában is. Tökéletesen beszélt hollandul, angolul és németül, így nyelvi akadálya a kapcsolattartásnak nem volt. Levelére megmozdult a királyi ház. Az angol kormány utasította a bukaresti követséget a helyzet felmérésére. A nagykövet egy szakértôi csoporttal érkezett Erdôszentgyörgyre. Angol pontossággal és takarékossággal végezték el ezt a feladatot. A renoválás alkalmával helyezték el a templomban az említett nagyméretû márványtáblát. A munkálatok alkalmával történt az említett azonosítás, a nyakék alapján. Ezt a nyakéket az elmondás szerint konfirmációja alkalmából keresztszüleitôl kapta Rhédey Claudia. Miután idegenbe ment férjhez, ezt a nyakéket állandóan hordta, ez emlékeztette szülôföldjére. Konfirmációja alkalmából szülei az erdôszentgyörgyi Egyháznak egy aranykelyhet adományoztak. Rá van vésve, hogy Rhédey Claudia konfirmálásának emlékére. A kehely ma is az egyházközség tulajdona. A temetéssel kapcsolatban: fôúri családoknál abban az idôben nem volt ritkaság, hogy a nagy elôkészületek vagy más ok miatt nem történt meg azonnal a temetés. Ebben az esetben a nagy távolság volt az ok. A közlésbôl tudom a temetéssel kapcsolatban, hogy Württembergi Sándor, a mélyen gyászoló férj végig maga hajtotta a lovakat, sem kocsisnak, sem tisztjeinek nem adta át a gyeplôt, mondván: "Ô engem kért, hogy vigyem haza". Rhédey Claudia és parancsnok férjének népszerûségét bizonyítja, hogy a tisztikar tagjai Erdôszentgyörgyig kísérték a gyászmenetet. (U.I. ..A . Rhédey lányok hárman voltak testvérek: -Claudia 1812-1841 Szilvia 1824-1894 Johanna 1834-1904) 


U.I.Rhédey Szilvia párja volt a 1849-ben hősi halált halt torboszlóy-székesi TŐKÉS ZOLTÁN -nak /kivel tiz évig Nagybritániában éltek ,titókban ,mert az osztrákok körözik Zoltánt mert Szilviát 1838-ban ,(mert 10 éve )megszöktette Erdőszentgyörgyről ,Szilviát ahól szülei eljegyzik egy osztrák főherceg gel ,de nem akar hozzámenni inkább Zoltánt vállasztja és ,Írországba költöznek ,majd 1849 -ben haza jőnn ,,édesanyja hívja és ott hagyja Szilviát (épp ugy mint Erzsébetet egy Magyrországi ,,varga,,lányát ki 10 évid Zoltán ,,árnyéka és szeretője volt , még Afrikában is ahól Zoltán az angol hadszeregben szólgál)1849-ben előbb Torboszlón él ahól [ősi várkastélyban ) ahól őskeresztyény-pogány hitet itt még gyakorolták még századokon át mig a XVIII században OSZTRÁKOK LE NEM ROMBOLJÁK, igy tehát mára csak egy ,,szellem-castrum/rom/ Székesen,Torboszlóval szembe a hegy másik oldalán Székesen (Maros-megyében) található torboszlóy székesi Tőkés Zoltán sirja és ikertestvéréjé torboszlóy székesi Tőkés Emil 1849 kivégzet fivér sírja is .Mellette található,,barátnője Erzsébet sirja,,(idővel egybeolvadt a két sír)(egy ,,varga ,,lánya Erzsébet aki elkiséri Zoltánt .a BRIT-BIRODALOMBA ,AFRIKÁBA és utána pedig visszajönt Magyarországra ,és boszúból (féljelent oszták vész-törvényszéknél Vácón)félelmében, nehogy kibéküljön Zoltán feleségével Rhedey Szilviával aki színtén Erdélybe utanik Zoltán után(aki a tronörökös aszony Rhédey klaudia huga ,és ellenfele-ellenzéke -mert osztrák szinpatizáns volt ),feljelentése nyomán a osztrák vésztörvénszék elfogatási parancsot add ki ,és Zoltán ikertestvérét Emil ,végzik ki az osztrákok (Erzsébet nem tudd a létező iker-testvéről )mikor megtudja az igazságot öngyilkos lesz Zoltán sírjánál igy Öt is ide temetik el 1849.dec.24-én-(-mielött megpirkad)(Valamivel előbb ZOLTÁN Kárpátok bérceit védte a betörő kozákok ellen )Zoltán szeptember -1-jén 1849-BEN halt hősi halált NYERGES-TETŐN(Tuzson János örnagy .álnév allatt.Állneven élt ,és vette el Sziviát feleségül Nagybritániában(Írországban ) mivel az osztrákok körözik ,,leány rablás miat (osztrák főherceg-gel volt eljegyezve Szilvia ,de Szilvia Zoltánt vállasztja )Székesen Zoltán-nak egykori felesége Szilvia egy márvány sirkövet állit,,Tőkés család mindig kuruc és protestáns volt.1848-49 életét áldoza a hazá -nemzet és szerelem oltárán Torboszlóy Székesi Tőkés Zoltán/Tuzson János örnagy /Nyergestetőn-/e néven áll be a honvétségbe/ 1848-49 1994-évben obbeliszket álitanak a 1848-1849 eleset honvédeknek és minden március 15-én megkoszorúzák a helybélik akárcsak Aradi-13,.vértanúk emlékművét-SZÉKESEN is (Zoltán holteste két helyen nyugszik Székesen és Nyergestetőn (mivel a kozák harcos ki megölte kétfelé vágta a szerencsétlen Zoltánt.) JÓKAI gyakran vendég volt a torboszlóy székesi Tőkés családnál ,két regényében is felhasználta a család történetét , Zoltán holtestét Szilvia 1890 ben elviszi Írorszába és ott a kastélyhoz tartozó tó partján temeti el .ahól 1904-ben öt is eltemetik.(kivánsága szerint --mert,, akik életükben nem lehettek együtt legalább haláluk után a sírban egyesüljenek,,)..De 1910-ben a család másik ága a t-szántói Becski család vissza hozza ,,mind kettőjűk földi maradványát a A Szilágy-Szatmár megyei T-szántói családi kriptába..(most is ott találhatók ,az ,,úrnájuk,,)Történethez még annyit kell tudni tudni ,hogy Zoltának a két nő kapcsolatábol született egy fiú gyereke ,akit ZOLTÁN CSALÁDJA NEVEL FEL ,T-SZÁNTÓN (mert a torboszlóy székesi TŐKÉS család 1849 után bebeolvad a t-szántói Becsky családba házasság révén . A torboszlóy székesi Tőkés család birtokait a elveszti . (vagyon-vesztésre itélik a család tőbb tagját ,és egyesseket , meg ki is végeznek 1849 után ) A gyerekről nem tudható hogy ki az annyja ,mind a két nő állapotos volt de az egyik szült a másik elvetélt 5-hó-ban ,de hogy melyik volt ,nem maradt fent ,mert a család , megörizte mélyen e titkot ....sztez



60+1 Érdekesség a 60 éve uralkodó II. Erzsébetről ÉS MÉG KEDVES IS !!


60+1 érdekesség a 60 éve uralkodó II. Erzsébetről1. Császármetszéssel jött a világra 1926. április 21-én hajnali 2.40-kor. Szülei, a yorki herceg és hercegnő akkor már három éve voltak házasok. Ő volt a király, V. György első unokája.2. Nincs vezetékneve, viszont van három keresztneve : Erzsébet Alexandra Mária. Elsőt az édesanyjáról, másodikat a dédanyjáról, harmadikat a nagyanyjáról kapta.3. Kislányként imádott falovakkal játszani, minden este megfésülte őket. Azóta is rendszeresen lovagol, versenyistállót működtet, lovai szép sikereket értek el.4. Édesanyjának, a legendás anyakirálynénak is voltak versenylovai, de anya és lánya paripái soha nem indultak ugyanabban a futamban!5. 1936-ig csendes életet élt, akkor nagybátyja került a trónra VIII. Edward néven. A király azonban 11 hónapnyi uralkodás után lemondott a trónról, hogy feleségül vehessen egy kétszeresen elvált amerikai nőt. Így került Erzsébet apja VI. György néven a trónra, és így lett a kis hercegnőből trónörökös.6. Amikor elmondta húgának, hogy bácsikájuk lemondott és apjuk lesz a király, Margit visszakérdezett: "Ez azt jelenti, hogy egyszer te leszel a királynő! Szegénykém." 7. Soha nem járt iskolába, őt és húgát, Margit hercegnőt a patinás Eton College professzorai oktatták a Buckingham-palotában. Leginkább történelmet és alkotmányjogot tanult, de tökéletesen beszél franciául is.8. Nevelőnője, Bobo egész életében mellette szolgált, 1991-ben hunyt el. A királynő a királyi mauzóleumba temettette el. Ő az egyedüli nem királyi fenség, aki ebben a mauzóleumban nyugszik.9. A II. világháború alatt, 1940-ben mondta el első rádióbeszédét, melyben a brit birodalom gyermekeit bátorította.10. A világháborúban teherautó-sofőrként szolgált, sőt megtanult autót szerelni is.11. 21 éves korában egy rádióbeszédben kijelentette: "Egész életemet, legyen az akár rövid, akár hosszú, a ti szolgálatotoknak szentelem!" Azóta is ez az ígéret vezérli.12. 1939-ben, 13 éves korában ismerte meg Fülöp Görögország és Dánia hercegét.Már aznap eldöntötte, hogy csak ő lehet a férje. A világháború alatt leveleztek, majd 1947 nyarán bejelentették az eljegyzésüket.13. Férje és ő Viktória királynő ükunokái.14. Négy gyermeke, nyolc unokája és egy dédunokája van.Második dédunokája nyárra várható. Az első és a nyolcadik unokája között harminc év a korkülönbség.15. Ifjú feleségként és anyaként két évig Máltán élt. Fülöp herceget mint a tengerészet hadnagyát a szigetre vezényelték, s Erzsébet első két gyermekével, Károly herceggel és Anna hercegnővel követte férjét. Azt mondja, ez volt élete legboldogabb két éve.16. Erzsébet négy gyermeke közül mindig András herceg volt a legkedvesebb! Amikor a yorki herceg nemzeti hősként visszatért a 1982-es falklandi háborúból, a királynő azt mondta, örül, hogy ismét itthon van András, mert csak ő tudja beprogramozni a videóját.17. Amikor 1982 júniusában megszületett Vilmos herceg, Erzsébet elsőként rohant meglátogatni a kórházba. Ránézett a kis batyura, és örömében felkiáltott: "Szerencsére nem olyan elálló fülei vannak, mint az apjának!" Egyszer ugyanis azt mondta Károly hercegről, úgy néz ki hátulról, mint egy nyitott ajtajú Rolls Royce. 18. 1953. június 2-án koronázták királynővé. Fülöp herceg bemesélte neki, hogy a szertartás alatt azzal a libazsírral kenik majd fel, melyet ezer évvel korábban Békés Edgard koronázásánál is használtak. Erzsébet rettegett ettől, de aztán kellemes meglepetés érte: egy erre az alkalomra kevert illatos olajat használt az érsek, melyből a királynő később a fürdőszobájába is rendelt!19. Ő a negyvenedik angol uralkodó Hódító Vilmos óta.20. Első miniszterelnöke a legendás Sir Winston Churchill volt, vele együtt 12 miniszterelnöke volt. A kormányfő minden kedden találkozik a királynővel, hogy megbeszéljék az ország ügyeit.21. Két miniszterelnöke, Tony Blair és David Cameron is már az ő uralkodása alatt született. Előbbi 1953-ban, utóbbi 1966-ban jött világra.22. Első corgi kutyáját 18. születésnapjára kapta az apjától, és Susan névre keresztelte el. Ma is Susan leszármazottai szaladgálnak a királynő körül, az ebek repülőgépen utaznak, és külön lakáj gondoskodik róluk. Kivéve esténként, akkor ugyanis a királynő eteti meg őket!23. A Sandringham-kastély kertjében kutyatemető van, minden kis elhunyt kedvencnek sírkövet állíttatott.24. A macskákat viszont utálja, mert gyerekkorában egy csúnyán megkarmolta.25. Ő az egyetlen Nagy-Britanniában, akinek nincsen útlevele, sem semmilyen személyes igazolványa.26. Ő a világ legtöbbet fotózott asszonya, nincs ember, ki ne ismerné a nevét és az arcát! Kiszámolták, hogy egész életében percenként 14 fénykép készült róla.27. Neki van a legnagyobb ékszergyűjteménye, értékét megbecsülni sem lehet! Az ő tulajdonában vannak olyan híres drágakövek, mint Afrika első és második gyémántja, vagy a hírhedt Kooh I Noor, melyet csak nők hordanak, férfiakra ugyanis balszerencsét hoz. Gyűrűből is több meseszép darabja van, ezekből azonban egyet sem húz a jobb kezére, olyan sokszor kell kezet fognia.28. A királynőt soha nem lehet látni retikül nélkül. Ha a táskát a bal karján tartja, akkor az azt jelenti, hogy minden rendben van. De ha a jobban, akkor az jelzés az udvarhölgynek, hogy induljunk tovább, vagy szerezzen egy másik beszélgetőpartnert! 29. És hogy mit rejtenek a híres retikülök? Sminkkészletet, pótharisnyát, szemüveget, és egy pakli kártyát a hosszú utazásokhoz.30. Minden délelőtt 11 órakor felhajt egy gin-tonikot. Más alkoholt nem nagyon iszik, fogadásokon is éppen csak belekortyol a pezsgőbe és borba.31. Szereti a jó ételeket, viszont személyes szakácsa tudja, paradicsomalapú finomságot nem készíthet, Erzsébet ugyanis nem szereti ezt a zöldséget.32. A Buckingham-palotában fürdőkádja mellett egy sárga műanyag kacsa díszeleg.Ezt a mókás ajándékot az unokáitól kapta a királynő! És hogyan derült ez ki? Egyik nap ki kellett hívni egy vízvezeték-szerelőt, aki később kikotyogta egy újságírónak, hogy milyen a királyi fürdőszoba.33. 1982 júliusának egy reggelén a királynő arra ébredt, hogy egy idegen férfi ül az ágyán. Michael Fagan valahogy bejutott a Buckingham-palotába, és eljutott a királyi hálószobába.Erzsébet megőrizte hidegvérét, majd negyed óráig beszélgetett Fagannal, többek között arról, hogy mindkettőjüknek négy gyermeke van.Aztán egy óvatlan pillanatban sikerült megnyomnia azt a gombot, mely az őrséget riasztotta.34. "Azért hordok színes ruhákat, hogy észrevegyenek a tömegben" - mondta egyszer.Erzsébet sem tudja, mennyi kalapot, kabátot, estélyi ruhát hordott az elmúlt évtizedekben.A protokoll szerint a királynő egy ruhát csak egyszer vehet fel. Ez az utóbbi években változott, így kevesebbe kerül a monarchia fenntartása.35. 38-as cipőket és 40-es ruhákat hord.36. Imádja a katonai indulókat, autójában gyakran indulók szólnak.37. Kispárnáját minden utazására magával viszi.38. Tehetséges sztepptáncos, családját korábban gyakran szórakoztatta tudásával.39. Mindössze egy fogát húzták ki, egy bölcsességfogat.40. Szívesen néz szappanoperákat, a kedvence a több évtizede futó Coronation Street, melynek szereplőit gyakran meghívja egy-egy partira, sőt ő maga is ellátogatott már a stúdióba.41. Esténként puzzle-t rak ki, de szeret keresztrejtvényt is fejteni.42. Első számítógépét Ronald Reagan amerikai elnöktől kapta ajándékba.43. 1977 óta hord olvasáshoz szemüveget. Egy alkalommal elfelejtette magával vinni, így Fülöp hercegnek kellett felolvasnia a beszédét. Azóta két okulárét is hord magánál.44. Sokat fényképez, a fotóit a hosszú repülőutak alatt rendezi albumokba.45. Minden évben négy kerti partit rendez, hármat a Buckingham-palota, egyet pedig az edinburghi Holyroodhouse-palota kertjében. Hatvan év alatt 1,4 millió embert látott vendégül. 46. Hatvan év alatt 129 országba utazott el 265 alkalommal tett hivatalos állami látogatást.47. 15 hidat avatott fel Nagy-Britanniában és 25 hajót bocsátott vízre.48. Uralkodása alatt nagyjából 40 ezer karácsonyi üdvözlőkártyát küldött el.49. Eddig 14 szobrot készítettek róla, és 142 portréhoz ült modellt.50. Összesen 30 keresztgyermeke van.Diana hercegnő öccsének, Lord Charles Spencernek is a királynő a keresztanyja.51. Menyei, Diana hercegnő, Sarah Ferguson, Camilla és Sophie, wessexi grófnő közül az utóbbi a kedvence, sok időt töltenek együtt.52. Mindössze kétszer sírt nyilvánosan, az édesanyja temetésén, illetve amikor ünnepélyes keretek közt el kellett búcsúznia a Britannia királyi jachttól, mert a 120 méter hosszú hajó fenntartása túl költséges volt.53. Nem szereti a teniszt, a lovaspólóért és a lóversenyért rajong.54. Karácsonyi bevásárlásait a Buckingham-palotában intézi, az áruházak hozzák el termékeiket a palotába, a királynő ugyanis biztonsági okokból nem mehet vásárolni nagy tömegben. 55. Ő az anglikán egyház feje, a hit védelmezője, ezért bárhol is tartózkodik, minden vasárnap részt vesz az istentiszteleten. 56. Reggel nyolckor ébred, mégpedig dudaszóra.Viktória királynő óta minden uralkodó ablaka alatt reggel nyolckor a királyi dudás játszik.57. Az egyik nagybátyját, Kent hercegét, és az unokatestvérét, Gloucester hercegét repülőgép-balesetben veszítette el, nagy-nagybátyja, Lord Mounbatten pedig merénylet áldozata lett. 58. Soha nem nyalt meg bélyeget. Mivel minden bélyegen szerepel, azt mondja, nem tudja elképzelni, hogy megnyalja a saját feje hátulját. 59. Bár áprilisban született, hivatalosan a születésnapját június második szombatján ünneplik katonai parádéval, mert ekkor nagyobb az esélye a jó időnek. 60. Még négy év, és megveri Viktória királynőt, aki majd 64 évig ült a trónon.Ezzel ő lehet a leghosszabban regnáló brit uralkodó. 61.1/5 rész magyar vér,folyik II.Erzsébetben az Erdélyi Rhédey ,t-szántóy Becsky ,torboszlóy SZÉKESIO TŐKÉS ÉS a t-szántóy Becsky család egyenes ágú vére .II.Erzsébet Istenhivő Anglikán ,ki félt ,nem hszt a vámpirok létezésében ,de megmaradt benne egy régi hit, hit a Sárkáy rendben ,és a táltosokban és hit JÉZUSBAN ,és BOLDOGASZONYBAN ,reméli hogy eljön majd egy olyan ídő mikor nem lesz külömbség segény és gazdag közőtt ,MIÉRT ? ÖRÖK TITOK !




Rhédey Claudia vagy Szilvia vérvonalában nincsen semmi közös a Vlad Dracul fia Vlad.III.(Dracula-Drakula ) között .Ellemben .II.Erzsébetben van de csak magyar vér,mert 1/5 rész Magyar vér (Rhédey)folyik benne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • I-RÉSZ..A Drǎculea, Vlad román keresztneve, apja nevéből, a Draculból származtatható. A dracul a modern román nyelvben ördögöt jelent, de Vlad korában sárkányt és démont is jelentett. A Dracul név azonban eredetileg a Sárkány Lovagrendre utalt, a sárkány ugyanis latinul draco.Utóneve, a Țepeș vagy Cepes (magyarul karóbahúzó) a legkedveltebb kivégzési módszerével, a karóbahúzással hozható kapcsolatba. Az oszmánok Kazıklı Bey néven ismerték, ami Karóbahúzó Herceget jelent. Vladot több korabeli írásban Draculaként említették meg, mint például az erdélyi szászok feljegyzéseiben és Jan Długosz krónikájában.Élete Vlad a karóbahúzottak és feldarabolt holttestek társaságában étkezikVlad 1431. november 8-án született az erdélyi Segesvár erődjében, II. Vlad Dracul (draco latinul sárkány, románul ördög) és Cneajna moldáv hercegnő második közös gyermekeként, I. Öreg Mircea uralkodó unokájaként született. Bátyja, Vlad Mircea, 1427-ben született, öccse, III. Szép Radu, 1437-ben vagy 1439-ben született. Bár Vlad hazája Havasalföld volt, a családjával Erdélyben élt, mivel apját az oszmánpárti bojárok kiűzték az országból. Születésének évében apját Nürnbergben a Sárkány Lovagrend tagjává választották. Ötéves korában a fiatal Vladot is beavatták a lovagrendbe.Vlad édesapja 1436-ban Havasalföld uralkodója lett, és az akkori fővárosba, Tergovistyébe költözött. Vlad és öccse, III. Szép Radu követték apjukat. Hat évig éltek az uralkodó házában. Az Oszmán Birodalom felőli hatalmas politikai nyomás miatt Vlad apja megígérte a szultánnak hogy a vazallusa lesz, ezzel megelőzve egy esetleges inváziót. Az egyezség értelmében az apa túszul adta két fiatalabb fiát, így azok az Oszmán Birodalomba kerültek. Ezek az évek jelentősen befolyásolták Vlad személyiségét, mivel az oszmánok gyakran megkínozták önfejűsége és gorombasága miatt.1447-ben lázadó bojárok a Bălteni melletti mocsárvidéken meggyilkolták apját, állítólag Hunyadi János parancsára. Még ugyanebben az évben idősebb testvérét, Mirceát politikai ellenfelei Tergovistyében előbb megvakították majd elevenen elégették.Vlad Țepeș csupán 17 éves volt, amikor egy kölcsönkapott török hadsereg élén saját országa ellen vonult, de II. László legyőzte.Vlad Țepeșnek 1456. augusztus 20-án sikerült megkaparintania Havasalföld trónját, amit hat éven keresztül

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 25
Tegnapi: 13
Heti: 109
Havi: 38
Össz.: 213 434

Látogatottság növelés
Oldal: ÉLATRAJZI CIKKEK ,NEVES SZEMÉLYEKRŐL (SZÍNÉSEK,POLITIKUS ,ÍROK,KÖLTÖK,ZENÉSEK ,TÖRTÉNÉSEK ,STÁROK
HUNPRESSZ - © 2008 - 2024 - hunpressz.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »